Limited Time Sale$138.59 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112791 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $92.39 | Model Number | 209112791 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Dell OptiPlex 3070 Micro i5-9500T 16GB DDR4 256GB SSD Win 10 Pro Wifi Desktop
| UPC | 196105252878 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | OptiPlex 3070 |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | i5-9500T |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type C |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-9500T |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Processor Socket | LGA 2011 |
| Graphics Card Ram | 1 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Additional Features | Speakers |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | QWERTY keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | HDD |
| RAM Memory Technology | 8 Gb |
| Video Output Interface | HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 1 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 2.2 MB |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Personal Computer Design Type | Mini PC |
| Total Expansion Slots Quantity | 4 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form