Limited Time Sale$147.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111686 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $98.00 | Model Number | 209111686 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Boost up your computing experience with Refurbished Dell OptiPlex 3060 SFF with Intel Core i5-8500 Desktop. This Desktop is equipped with a high-performance with Intel Core i5-8500 – 8 GB RAM to carry all the heavy-duty task with high performance and reliable speed. It is also loaded with 256 GB storage enough to save your important files, documents, or applications. This desktop is installed with Windows 11 Professional 64-bit Operating System which provides a user-friendly interface and innovative features for optimum computing experience. Why waste time? Dell OptiPlex 3060 SFF with Intel Core i5-8500 Desktop today!
| UPC | 825633556058 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DIMM |
| Model Name | Dell OptiPlex 3060-SFF |
| Item Weight | 11.57 Pounds |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | 3060-SFF |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Item Dimensions | 3.7 x 11.4 x 11.5 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 8500 |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i5 |
| Graphics Ram Type | Unknown |
| Native Resolution | 4096 x 2304 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| Additional Features | Microphone |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics |
| Graphics Description | Dedicated |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Hard Disk Description | 256GB SSD |
| RAM Memory Technology | DIMM |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| Connectivity Technology | HDMI, USB |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 9 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form