Limited Time Sale$135.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072081 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $90.00 | Model Number | 209072081 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
SpecificationsProcessor: Intel Core i5-6500 3.2GHz up to 3.6 GHzOperating System: Windows 11 ProfessionalMemory: 8GB RAMHard Drive: 500GB Solid State DrivePorts: 6 x 3.0 (2 front/4 rear) and 4 x 2.0 (2 front/2 rear); 1 Internal USB 2.0; 1 RJ-45; 1 Serial; 1 Display Port 1.2; 1 HDMI 1.4; 2 PS/2; 1 UAJ, 1 Line-outIncludes1 Dell OptiPlex 3040 Small Form Factor Desktop1 Keyboard1 Mouse1 Power Cord
| UPC | 760532619315 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Dell Optiplex 3040 SFF |
| Resolution | 3840 x 2160 |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell Optiplex 3040 SFF |
| Video Output | DisplayPort, HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 10 |
| CPU Model Number | i5-6500 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Graphics Ram Type | DDR DRAM |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB, USB 2.0 |
| Hard Disk Interface | USB 2.0/3.0 |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 530 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 90-day limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR |
| Video Output Interface | DisplayPort, HDMI |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 3840x2160 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form