Limited Time Sale$265.06 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115487 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $176.71 | Model Number | 209115487 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell Latitude 7330 7000 is a premium 13.3-inch business laptop designed for professionals who demand performance, portability, and security. Equipped with a Core i7-1265U vPro processor, 16GB RAM, and a 1TB SSD, this laptop delivers seamless multitasking and fast boot times.
| UPC | 693080900843 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 13.3 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | DELL |
| Model Number | 7330 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt 4 |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | I7-1265U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, and other USB, HDMI, Thunderbolt, or Bluetooth accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.8 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi, Bluetooth, Thunderbolt, USB, HDMI |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Business, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 58 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.6"L x 8"W x 0.69"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form