Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125636 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209125636 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 724129410600 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | Latitude 7212 Rugged Extreme Tablet |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Convertible |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 4 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Latitude 7212 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | DisplayPort |
| BuiltIn Media | AC Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 1.9 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i7-8650U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7-8650U |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that interface with USB, HDMI, Thunderbolt, Wi-Fi, Bluetooth |
| Display Technology | LCD |
| Cellular Technology | 4G |
| Wireless Technology | Bluetooth, Cellular, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 8th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.2 GHz |
| Connectivity Technology | LTE |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 4096x2304 Pixels |
| LithiumBattery Energy Content | 34 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.29"L x 7.99"W x 0.96"Th |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot, Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form