Limited Time Sale$416.13 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072252 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $277.42 | Model Number | 209072252 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell Latitude 5540 is a 15.6-inch 1920x1080 Core i7-1355U laptop with 16GB RAM, 512GB SSD storage, and a titanium gray finish.
| UPC | 657768550850 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Titan Gray |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 3.72 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Model Number | Latitude 5540 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 65W AC Adapter, E4 Power Cord 1M for US, Latitude 5540 Notebook, Latitude 5540 Quick Start Guide, Safety/Environment and Regulatory Guide (English/French Multi-language), Standard Battery |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-1355U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | USB devices, external displays via HDMI, Bluetooth-enabled devices, Dell proprietary charging accessories |
| Display Technology | LCD |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 2500 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 0.9"L x 15.6"W x 0.9"Th |
| Other Special Features of the Product | Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form