Limited Time Sale$299.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209124998 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $200.00 | Model Number | 209124998 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description Dell Latitude 5530 Laptop 15.6" Non-Touch Screen Black i7 i7-1255U Ten-Core Processor 3.5GHz 512GB SSD Hard Drive & 16GB RAM Memory 1920x1080 FHD resolution Non-Touch with an integrated Webcam and an integrated graphics chip Wireless Wifi & Bluetooth. Windows 11 Professional
| UPC | 196105485405 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 5530 Laptop |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Latitude 5530 Laptop |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, AC adapter |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i7-1265U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 1.00 |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, Wi-Fi, and Bluetooth |
| Display Technology | LED-backlit LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | us |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 MP |
| Maximum Display Brightness | 200 Nit |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.09"L x 9.19"W x 0.87"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form