Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209079470 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209079470 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
| UPC | 657070970216 787058015094 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Latitude 5420 Laptop |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Latitude 5420 Laptop |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1185G7 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 16 GB |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, Wi-Fi, or Bluetooth connectivity. |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Integrated Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 MP |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form