Limited Time Sale$88.80 cheaper than the new price!!
| Management number | 209120108 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $59.20 | Model Number | 209120108 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
rtip_product_description#1.value
| UPC | 884116299158 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 15 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 3190 |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.79 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Chipset Type | Intel Pentium Silver N5000 |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | 3190 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | AC Adapter, Power Cord, Standard Battery |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Item Type Name | Dell Latitude 3190 11.6" Notebook - Pentium Silver N5000 - 4 GB RAM - 128 GB SSD |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 5 (Fifth) |
| CPU Model Number | Intel Pentium Silver N5000 |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Processor Series | None |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, USB keyboards, USB mice, USB storage devices, Bluetooth-enabled devices |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Ethernet |
| Memory Clock Speed | 1.1 GHz |
| Cellular Technology | WiFi |
| Hard Disk Interface | Serial ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 620 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Intel UHD Graphics 620 |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year |
| Wireless Compability | 802.11ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 1000 RPM |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 4 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 52 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10"L x 2.7"W x 2"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office 365 |
| Global Trade Identification Number | 00884116299158 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Spill Resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form