Limited Time Sale$418.19 cheaper than the new price!!
| Management number | 209123200 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $278.80 | Model Number | 209123200 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: Intel Core 5 120U, 2 Performance-cores, 8 Power Efficient-cores, Up to 5 GHz, 12MB Cache Graphics: Intel Graphics Display: 16.0-inch 16:10 2K (1920x1200) Touch 300nits WVA/IPS Display with Comfort View Operating System: Windows 11 Pro Memory : Upgraded to 16GB DDR5 RAM Storage: Upgraded to 512GB NVMe SSD Keyboard: Carbon Black English Backlit Copilot Key Keyboard, Numeric Keypad Ports: 1 x HDMI 1.4 2 x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) Type-A 1 x USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Type-C with Power Delivery 3.2 (10Gbps) & DisplayPort 1.4 1 x Universal Audio Jack 1 x SD Card Reader 1 x Power Jack Wireless: Realtek Wi-Fi 6 RTL8852BE, 2x2, 802.11ax, MU-MIMO, Bluetooth wireless card Dimensions: 14.05 x 9.87 x 0.64-0.78in Weight: 4.37 lb Color: Ice Blue
| UPC | 769044166997 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Ice Blue |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Dell |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Stylus Pen |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 8 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| CPU Model Number | 120U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, wireless keyboards, mice, and headphones |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, Backlit, Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, USB-C, Audio Jack, SD Card Reader, Wi-Fi, Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.05"L x 9.87"W x 0.78"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form