Limited Time Sale$311.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072982 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $207.60 | Model Number | 209072982 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.The Dell Inspiron 15.6" Touchscreen Laptop combines robust performance with user-friendly features, making it an ideal choice for both work and entertainment. Powered by the AMD Ryzen 7 7730U (8-Core) Processor and equipped with a 15.6" Touchscreen WVA LED-Backlit FHD (1920 x 1080) 60Hz Display, this laptop delivers a responsive and immersive computing experience. This laptop's combination of a powerful processor, ample memory, and responsive touchscreen makes it suitable for multitasking, streaming, and everyday computing needs. Its sleek design and lightweight build enhance portability, while the array of connectivity options ensures compatibility with various peripherals and networksPlus, minimize your time plugged into an outlet with ExpressCharge, which can recharge your battery 80% in 60 minutes. Key Features:Processor: AMD Ryzen 7 7730U (8-Core) ProcessorMemory: Up to 64GBStorage: 512GB PCIe® NVMe™ M.2 Solid State DriveDisplay: 15.6" Touchscreen WVA LED-Backlit FHD (1920 x 1080) 60HzGraphics: Integrated AMD Radeon™ GraphicsWireless Connectivity: Realtek Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.0Operating System: Microsoft® Windows 11 proAdditional Features:Audio: MaxxAudio® Pro SpeakerCamera: Integrated Widescreen HD (720p) WebcamPorts & Slots:1x USB 3.2 Gen 1 Type-A1x USB 3.2 Gen 1 Type-C1x USB 2.01x HDMI 1.41x Headset Jack1x SD Card ReaderDimensions: 9.27" L x 14.11" W x 0.75" HWeight: Approximately 3.59 lbs
| UPC | 738060940447 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron 15 3535 Laptop |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU L2 Cache | 4 MB |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | Dell Inspiron 15 3535 Touchscreen Laptop |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard, Mouse |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.9 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 7730U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Speaker Description | MaxxAudio® Pro Speaker |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 3 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 9.27"W x 0.75"Th |
| Automatic Backup Software Included | Microsoft Office |
| Other Special Features of the Product | Memory Card Slot |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form