Limited Time Sale$545.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209096996 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $364.00 | Model Number | 209096996 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Processor: 13th Generation Intel Core i5-1334U (12MB Cache, 10 cores, 12 threads, 4.60 GHz) Processor Graphics: Intel UHD Graphics Operating system: Windows 11 Pro Memory: 32 GB DDR4 Hard Drive: 1.5TB Storage (1TB PCIe SSD + 512GB External) Display: 15.6-inch FHD (1920 x 1080) Anti-Glare LED Backlight Touch Narrow Border WVA Display Connectivity: Wi-Fi 6 + and Bluetooth 5.0 Audio and Speakers: Dual Speaker Keyboard: US English, Full Size Keyboard Built-in HD Webcam: Integrated 720p Webcam Ports: 1 x USB-A 2.0 1 x USB-A 3.2 1 x USB-C 3.2 1 x HDMI 1.4 1 x Headset Jack 1 x SD Card Reader Battery: 3-Cell 41Hr Battery, up to 9 hours Color: Black Dimensions L x W x H (inches): 14.11 x 9.27 x 0.75 Weight: 3.66 lbs
| Brand | Dell |
|---|---|
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron Laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Screen Size | 15.6 |
| CPU L3 Cache | 12 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | i5-1334U |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| HardDrive Size | 1500 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i5-1334U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | In-Cell/On-Cell |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories with USB, HDMI, or wireless connectivity options |
| Display Technology | LED |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size, US English layout |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.11"L x 0.75"W x 9.27"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio, Memory Card Slot, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form