Limited Time Sale$299.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112873 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $200.00 | Model Number | 209112873 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Next level 4K Gaming: The Dell 32 4k G3223Q gaming monitor comes with incredible clarity and sharp details with 4K UHD resolution, and HDMI 2.1 connectivity that supports even the most demanding graphics on both PC and latest consoles.
| UPC | 884116417156 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Shape | Flat |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| Brightness | 400 |
| Model Name | Dell 32 4K UHD Gaming Monitor - G3223Q |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Item Weight | 13.25 Pounds |
| Pixel Pitch | 0.18 |
| Screen Size | 32 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | G3223Q |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| BuiltIn Media | HDMI, Monitor panel, Power cable (varies by country), VESA cover, stand (riser and base) |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Response Time | 1 Milliseconds |
| Screen Finish | Matte |
| Viewing Angle | 179 Degrees |
| Warranty Type | 3-year warranty |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Processor Count | 4 |
| Has Color Screen | Yes |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Power Consumption | 33.7 Watts |
| Display Technology | LCD |
| Additional Features | Anti Glare Screen, Flicker-Free, Height Adjustment, Swivel Adjustment, Tilt Adjustment |
| Warranty Description | 3 Years Warranty |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, HDMI, USB |
| Connectivity Technology | DisplayPort, HDMI, USB 3.2 Gen1 |
| Item Dimensions D x W x H | 9.72"D x 28.55"W x 18.07"H |
| Specific Uses For Product | Education, Gaming, Programming |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 Pixels |
| Number of Component Outputs | 2 |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Picture Quality Enhancement Technology | VESA DisplayHDR 600 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form