Limited Time Sale$1,154.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209077747 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $769.60 | Model Number | 209077747 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell G16 7620 gaming laptop has a 16-inch QHD+ display, Intel Core i7 12th Gen processor, 512GB SSD, 16GB RAM, NVIDIA GeForce RTX 3060 graphics and Windows 11 Home for high performance gaming.
| UPC | 196105980313 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | G16 7620 Laptop |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 2560x1600 |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 2.44 Kilograms |
| Screen Size | 16 Inches |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | G16 7620 Laptop |
| Refresh Rate | 165 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | 12700H |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 12 GB |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, and other USB, Wi-Fi, or Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form