Limited Time Sale$1,139.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209079463 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $759.60 | Model Number | 209079463 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The Dell G16 7620 gaming laptop has a 16-inch HD+ display, Intel Core i7 processor, 2TB SSD storage, 32GB RAM, NVIDIA GeForce RTX 3060 graphics and runs Windows 11 Pro for high performance gaming.
| UPC | 657768657382 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | G16 7620 Laptop |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Traditional Clamshell |
| Item Weight | 5.4 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | 7620 |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 2000 GB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 3.5 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i7 |
| Graphics Card Ram | 6.00 |
| Native Resolution | 1600 x 900 pixels |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Device, Printer |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Description | Nvidia GeForce RTX 3060 |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.7 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1600x900 MP |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Other Special Features of the Product | Wifi & Bluetooth |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form