Limited Time Sale$958.19 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114872 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $638.80 | Model Number | 209114872 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
🚀 Powerful Dell desktop computer with Intel Core Ultra 5 and AI acceleration—built for smart performance and everyday business productivity.StatementOriginal Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.Routine informationBrand:DellColor: BlackModel Number: DECT1250-5050BLK-PUSOperating System:Windows 11 ProSeries: Dell TowerProcessorProcessor Brand:IntelProcessor:Intel Core Ultra 5-225 Processor Core:10-coreBase Frequency: 4.9 GHzTotal Cache: 20MB GraphicsGraphics:Intel UHD GraphicsGPU Type:IntegratedMemory & StorageType of Memory (RAM):DDR5Memory:32GB/64GBStorage Type:SSDHard Drive:1TB/2TB/4TBConnectivityWi-Fi 6Bluetooth 5.4Ports & Slots1x USB 3.2 Gen 1 Type-C3x USB 3.2 Gen 1 Type-A4x USB 2.0 Type-A1x Serial Port (Optional)1x HDMI 2.11x DisplayPort 1.4a1x Global Headset Jack1x RJ-45FeatureDimensions: 11.50" L x 6.06" W x 12.77" HApproximate Weight: 15.12 lbs.
| UPC | 738060767648 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | Dell Tower |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Style Name | 64GB RAM | 2TB SSD |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | DECT1250 |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | Accessories, Dell Slim ECT1250 Desktop, Dell Wired Keyboard - KB216 - US English - Black, Dell Wired Mouse - MS116 - Black, Quick Setup Guide |
| Cooling Method | Air |
| Item Dimensions | 11.5 x 6.06 x 12.77 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Power Plug Type | Type A - 2 pin (North American) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 8 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core Ultra 5-225 |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Intel Core Ultra 5 |
| Processor Socket | LGA 1151 |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Security Features | TPM chip |
| Specification Met | False |
| Compatible Devices | Keyboard, Monitor, Television, Projector, Printer, Smartphone, Other Computers, Mouse |
| Hardware Interface | DisplayPort, HDMI, USB 2.0, USB 3.2 Gen 2, USB Type C |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Additional Features | Dell Tower delivers hassle-free connectivity, Ready for business, Speed up your tasks with AI, Style meets sustainability, Windows 11 Pro |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics 730 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Wired, Full-size Membrane Keyboard with Numeric Keypad (QWERTY Layout) |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2+ |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Education, Everyday Use |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 20 |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Total Expansion Slots Quantity | 1 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form