Limited Time Sale$38.41 cheaper than the new price!!
| Management number | 209075914 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $25.60 | Model Number | 209075914 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Part number W347K Original Dell 600GB 15000 RPM 3.5" SAS hot-plug hard drive. (these are 3.5 inch drives) Comes w/ drive and tray for your PE-Series PowerEdge Servers. Compatible w/ the following PowerEdge Servers: R310, R320 R410, R415, R420 R510, R515, R520 R710, R720, R720xd T310, T320, T410, T420 T610, T620, T710 Note: this list is not all-inclusive and additional PowerEdge Models and some MD PowerVault Arrays may apply
| UPC | 748926503877 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Model Name | Dell W347K |
| Form Factor | 3.5-inch |
| Item Weight | 2.5 Pounds |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | W347K-cr |
| HardDrive Size | 600 GB |
| Number of Items | 1 |
| Installation Type | Internal Hard Drive |
| Compatible Devices | server |
| Data Transfer Rate | 6000 Megabytes Per Second |
| Additional Features | Portable |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Hard Disk Description | Mechanical Hard Disk |
| Hard Disk Form Factor | 3.5 Inches |
| Hardware Connectivity | SAS |
| Connectivity Technology | SATA |
| Digital Storage Capacity | 600 GB |
| Specific Uses For Product | Storage |
| Cache Memory Installed Size | 600 GB |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form