Limited Time Sale$32.39 cheaper than the new price!!
| Management number | 209126829 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $21.60 | Model Number | 209126829 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 649661683254 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 3.6 Volts |
| RAM Type | DDR SDRAM |
| Model Name | dell 3100 |
| Model Year | 2016 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Netbook |
| Item Weight | 2.85 Pounds |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| Battery Life | 14 Hours |
| Chipset Type | Intel Pentium Silver |
| Display Type | Amoled |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| Model Number | Chromebook 3100 |
| Refresh Rate | 1.1 GHz |
| Video Output | USB |
| BuiltIn Media | Dell laptop |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 16 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 1 |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Total Usb Ports | 5 |
| Video Processor | Allwinner |
| WiFi Generation | 802.11ac |
| CPU Model Number | DE10239M1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron N4000 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use Bluetooth, Wi-Fi, or USB connections |
| Display Technology | AMOLED |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| Memory Clock Speed | 2.8 GHz |
| Hard Disk Interface | ATA |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| CPU Model Generation | Apollo Lake |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Traditional |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | 16GB SSD |
| RAM Memory Technology | DDR |
| Memory Slots Available | 2 |
| Microphone Form Factor | Boundary or omnidirectional |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2400 MHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Battery Average Life Standby | 14 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 31 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8"L x 11"W x 1"Th |
| Global Trade Identification Number | 00649661683254 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Bluetooth |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form