Limited Time Sale$1,337.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209094613 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $891.60 | Model Number | 209094613 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
This pre-owned or refurbished product has been professionally inspected and tested to work and look like new. How a product becomes part of Amazon Renewed, your destination for pre-owned, refurbished products: A customer buys a new product and returns it or trades it in for a newer or different model. That product is inspected and tested to work and look like new by Amazon-qualified suppliers. Then, the product is sold as an Amazon Renewed product on Amazon. If not satisfied with the purchase, renewed products are eligible for replacement or refund under the Amazon Renewed Guarantee.
| UPC | 196105010331 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Lunar Light |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Alienware X15 R1 Laptop |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | Alienware X15 R1 Laptop |
| Refresh Rate | 360 |
| Video Output | HDMI |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 3 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.9 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i9-11900H |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i9 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8.00 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, and other accessories that use USB, HDMI, or Bluetooth connectivity. |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 2.5 GHz |
| Hard Disk Interface | USB 3.2 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 11th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3070 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.9 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 MP |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 10.91"L x 14.16"W x 0.64"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form