Limited Time Sale$389.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209097857 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $259.60 | Model Number | 209097857 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Statement:Original Seal is opened for upgrade ONLY. If the computer has modifications, then the manufacturer box is opened for it to be tested and inspected and to install the upgrades to achieve the specifications as advertised.Brand: DellSeries: Dell Inspiron 15Processor: AMD Ryzen 7 5700UProcessor Core: 8-CoreProcessor Speed (up to): 4.3GHzOperating System: Windows 11 HomeGraphics: AMD Radeon GraphicsGraphics Type: IntegratedScreen Size: 15.6 inchesScreen Resolution: 1920 x 1080 Non-TouchMemory: Up to 64GB RAMType of Memory (RAM): DDR4Storage Type: SSDHard Drive: Up to 2TB SSDWireless Connectivity: Wi-Fi, Bluetooth Front-Facing Camera: TrueColor: BlackPorts & Slots:1 x USB 3.2 Gen 1 Type-C1 x USB 3.2 Gen 1 Type-A1 x USB 2.01 x HDMI1 x Media Card ReaderDimensions: 14.2 x 9.01 x 0.71 inchesWeight: 3.62 pounds
| UPC | 884116414582 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Carbon Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | Dell Inspiron 15 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Netbook |
| Item Weight | 3.6 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| CPU Codename | Cezanne |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Chipset Type | AMD 5000 series chipset |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Dell |
| Model Number | Dell Inspiron 15 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop, Accessories |
| Screen Finish | Matte or Glossy |
| Audio features | Supports headphones and microphone |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 11 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.8 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | AMD |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 5700U |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | AMD Ryzen 7 5700U |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 1 |
| Touch Screen Type | Non-Touch |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Headphone, Media Card, USB |
| Cellular Technology | Wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Supports built-in speakers and external headphones/microphone |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | AMD Radeon |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Microphone |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Screen Bezel Thickness | 40 Mm |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.3 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.2"L x 0.71"W x 9.01"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad, 4.1 x 2.3 inches, with integrated left and right buttons |
| Other Special Features of the Product | Webcam, Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form