Limited Time Sale$226.71 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072280 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $151.14 | Model Number | 209072280 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
1
| UPC | 884116281511 |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Color | Black |
| Voltage | 3.7 Volts |
| RAM Type | DDR3L-1600 SDRAM |
| Model Name | Dell Regular 11 chromebook |
| Model Year | 2019 |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Chromebook |
| Screen Size | 11.6 Inches |
| CPU Codename | Braswell |
| Chipset Type | Intel Braswell |
| Display Type | Touchscreen |
| Manufacturer | Dell Computers |
| Model Number | dell chromebook 11 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Laptop |
| Screen Finish | smooth and glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Includes built-in speakers |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 16 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 3.9 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| CPU Model Number | Celeron N3060 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron 3865U |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Alkaline |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 2 MB |
| Graphics Ram Type | DDR3 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | HD |
| Compatible Devices | External Display, Keyboard, Mouse, Storage Devices, Printers, Other Accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, HDMI, USB, USB 3.0 |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Memory Clock Speed | 2.48 GHz |
| Cellular Technology | wifi |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Built-in speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 6th Gen |
| Graphics Coprocessor | intel |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad, Touchscreen |
| Keyboard Description | Spill-resistant |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturer |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | SDRAM |
| Microphone Form Factor | Integrated |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2.48 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Maximum Display Brightness | 300 Nit |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 6 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 8"L x 11"W x 0.8"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Graphics, Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form