Limited Time Sale$257.69 cheaper than the new price!!
| Management number | 209093113 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $171.80 | Model Number | 209093113 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS Zenbook 14 Laptop - AMD Ryzen 5-8GB RAM - GEFORCE MX350-256GB SSD - Win 10, Light Gray
| UPC | 192876657591 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Light Gray |
| Voltage | 240 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS ZenBook |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 500 Grams |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 6 Hours |
| CPU Codename | Renoir |
| CPU L3 Cache | 8 MB |
| Chipset Type | AMD Lucienne |
| Display Type | Full HD |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | Q407IQ-BR5N4 |
| Power Device | Lithium-polymer battery & AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Webcam |
| Screen Finish | Glossy |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 256 GB |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 or higher |
| CPU Model Number | Ryzen 5 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 10,Windows 10 Home |
| Processor Series | Ryzen 5 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Polymer |
| Bluetooth Version | 5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Number of Drivers | 2 |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Webcam |
| Compatible Devices | Devices with USB, HDMI, Wi-Fi, and Bluetooth connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Headphone, USB |
| LAN Port Bandwidth | 1000 Mbps |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 4 |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce MX350,NVidia MX350 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Backlit,Standard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Slots Available | 1 |
| Microphone Form Factor | Integrated microphone |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4000 MHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Consumer |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 35 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.6"L x 7.8"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form