Limited Time Sale$221.41 cheaper than the new price!!
| Management number | 209073095 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $147.60 | Model Number | 209073095 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The ASUS Vivobook 14-inch laptop has a 12th Gen Intel Core i3 CPU, 16GB RAM, 512GB SSD, Wi-Fi 6, HDMI, webcam, precision touchpad, and Windows 11 Home.
| UPC | 703670795930 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Blue |
| Voltage | 5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | 5Z8N |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 3.1 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| CPU Codename | Alder Lake-U |
| CPU L3 Cache | 10 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUSTeK COMPUTER INC. |
| Model Number | 1215U |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | ASUS Vivobook Laptop |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | 1215U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 Family |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories designed to interface with USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | PCIE x 4 |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | US |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Home |
| Other Special Features of the Product | Touchpad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form