Limited Time Sale$575.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209114567 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $383.60 | Model Number | 209114567 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS Vivobook 16" WUXGA Laptop, Intel Core i7-1355U
| UPC | 195553898836 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Vivobook |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 4.1 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | ASUS Vivobook |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 7-in-1 Docking Station with 1TB Storage, 32GB MicroSD Card with Adapter, Type-C Data Cable, 3-in-1 Charging Cable, Suede Cleaning Cloth |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Intel Core i7-1355U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i7 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Touch Screen Type | No Touchscreen |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other USB/HDMI/Audio compatible devices, as well as Bluetooth and WiFi enabled devices. |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit Full-Size Keyboard with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 24 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Connectivity Technology | WiFi 5, Bluetooth |
| Ram Memory Maximum Size | 24 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 11"W x 3"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form