Limited Time Sale$324.41 cheaper than the new price!!
| Management number | 209102223 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $216.27 | Model Number | 209102223 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Complimentary 1-month Adobe Creative Cloud subscription with the purchase. Learn more on ASUS website for more details VivoBook 15 laptop comes with 15.6” FHD (1920 x 1080) with ultra-slim NanoEdge bezels Latest Intel Core i5-1240P Processor 1.7 GHz (12M Cache, up to 4.4 GHz, 4P+8E cores) and Intel Iris Xe graphics Fast storage and memory featuring 512GB PCIe NVMe M.2 SSD and 8GB DDR4 on board RAM, Windows 11 Home US MIL-STD 810H military-grade standard Sleek and lightweight at only 3.31 lbs and 0.78 inches thick ErgoSense chiclet backlit keyboard with fingerprint sensor activated via Windows Hello ASUS AI Noise-Canceling Technology employs machine learning to isolate unwanted noise from human speech, which ensures the best communications experience
| UPC | 195553632485 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Quiet Blue |
| Voltage | 19 Volts (DC) |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS VivoBook 15 |
| Model Year | 2022 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Notebook |
| Item Weight | 5.5 Pounds |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Display Type | FHD |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | F1502ZA-DS52 |
| Power Device | AC adapter |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | F1502ZA-DS52, Powercord & Adapter, User Guide |
| Series Number | 1502 |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 12 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1240P |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core i5 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Touchpad Feature | True |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | USB devices, external displays, wireless keyboards, mice, headphones, Wi-Fi enabled devices |
| Display Technology | FHD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5, USB |
| Memory Clock Speed | 4.4 GHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12 |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Optical Storage Device | No Drive |
| Available M2 Slot Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Personal, Student |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 MB |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14.16"L x 9.15"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Adobe |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | Not_Performance_Used |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form