Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115009 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209115009 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Overview ASUS Vivobook 14 laptop for college students features 14 inch FHD IPS screen with narrow bezels for presenting vibrant, crisp images; ASUS laptop core i5 powered by the 10core intel i5 processor and fast wireless Wi-Fi 6 for high performance, instant responsiveness to get things done fast; Perfect for business, photo editing and so on; Windows 11 laptop with microsoft office included: Bring your ideas to life. Your creativity now gets a boost with Microsoft 365. Office - Word, Excel, and PowerPoint. One year subscription included; Business laptop with USB-C port for ultra-quick data transfer, video streaming, and battery charging; ASUS 14inch laptops for college students featuring 8 hours battery life and Fast Charge supports device to go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes, easily last the working day and all evening; Computadora portátil with ultralight design, easily take this thin and light PC from room to room or on the road. Specification Operating System: Windows 11 Display: 14inch FHD IPS Display, micro-edge, BrightView Processor: Intel Core i5-1334U (10 Core) Graphics: Integrated Graphics Wireless Connectivity: Wireless Wi-Fi 6 + Bluetooth Keyboard: Full-Size Keyboard with Numeric Keypad Communications: 720p HD camera with shutter + Integrated Digital Microphones Audio: HD Audio with stereo speakers Ports: 1x USB Type-C; 3x USB Type-A; 1x HDMI; 1x Headphone/microphone combo Battery Life: 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer battery; Additional Information: Dimension: 12.79 x 8.42 x 0.69 in; Weight: 3.09 lbs
| UPC | 197105415867 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Vivobook 14 |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 13.14 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 7 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | X1404VA |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | battery |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 3.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core i5-1334U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers |
| Display Technology | LED |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Microphone |
| Keyboard Description | Full-Size Keyboard with Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.79"L x 8.42"W x 0.69"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating, HD Audio |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form