Limited Time Sale$179.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115566 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $120.00 | Model Number | 209115566 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS Vivobook 14inch Laptop - Windows 11 Office included Features Windows 11 Home Windows 11 laptop with Office 365 One Year suitable for business users and professional developers; A Display for Work or Play ASUS 14inch laptop features IPS FHD resolution display with virtually no bezel for crisp, true-to-life colors. Powerful 6-core Processor ASUS laptops 14 inch backed by the 6core Intel i3-1315U Beat AMD Ryzen 5 4500U processor for high performance, instant responsiveness - saving you time and increasing your ability to do the things you actually want. Intel UHD Graphics Integrated Intel UHD Graphics, enjoy your photos, movies, and games with the crisp quality. Fast Wireless Wi-Fi 6 Enjoy faster speeds, improved performance, greater capacity and lower latency than earlier iterations. Long Battery Life Up to 10 hours Video Playback Battery life, work, stream, game for hours; Fast Charge support go from 0 to 50% charge in approximately 45 minutes. True Vision 720p HD camera with shutter + Integrated Digital Microphones Video chat with vibrant clarity, even in low light. A Truly Powerful Audio Experience While Stereo Speakers with Dual Array Digital Microphone easily produce high-range and low-range frequencies without distortion to get you fully absorbed in your favorite music and movies. Multipurpose Connectivity The USB-C port for ultra-quick data transfer, video streaming, and battery charging; HDMI port provides the option to hook the laptop up to an external display. Ultralight and Slim Weighs 3.09lbs and 0.69"thin; Easily take this thin and light PC from room to room or on the road.
| UPC | 197105229020 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Vivobook 14inch laptop |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3.09 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | ASUS Vivobook 14inch laptop |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Keyboard |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.3 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | i3-1315U |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i3 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External Display, USB-C Devices, HDMI Devices |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Standard |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.5 GHz |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 40 GB |
| Specific Uses For Product | Education, Multimedia, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Cache Memory Installed Size | 8 GB |
| LithiumBattery Energy Content | 45 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.79"L x 8.42"W x 0.69"Th |
| Other Special Features of the Product | Webcam |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form