Limited Time Sale$311.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209101896 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $207.60 | Model Number | 209101896 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS Vivobook 14 14" Laptop for Business & Students
| UPC | 195553334648 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Blue |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Vivobook |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 5 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | ASUS Vivobook |
| Refresh Rate | 60 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | 7-in-1 Docking Station with 1TB Storage, 32GB MicroSD Card with Adapter, Type-C Data Cable, 3-in-1 Charging Cable, Suede Cleaning Cloth |
| HardDrive Size | 1200 GB |
| Number of Ports | 6 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 10 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | Intel i5-1334U |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Core i5 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other USB/Bluetooth accessories |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 13th Gen |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Numeric Keypad |
| RAM Memory Installed | 12 GB |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 12 GB |
| Specific Uses For Product | Business |
| Display Resolution Maximum | 1920 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 10"W x 3"Th |
| Other Special Features of the Product | Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form