Limited Time Sale$119.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113010 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $79.60 | Model Number | 209113010 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The 27-inch TUF Gaming VG27AQL5A QHD gaming monitor featuring a IPS panel for blistering-fast 210 Hz (OC) gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync) and AMD FreeSync™ Premium, VESA AdaptiveSync technologies enables buttery-smooth gaming. In addition, it supports DisplayHDR 400 and has a 95% DCI-P3 gamut to offer exceptional colors and contrast.
| UPC | 197105919136 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | BLACK |
| Shape | Flat |
| Voltage | 240 Volts |
| Brightness | 1199.1 lm |
| Model Name | VG27AQL5A |
| Resolution | QHD Wide 1440p |
| Color Gamut | 130.0 |
| Item Weight | 15.2 Pounds |
| Pixel Pitch | 0.233 |
| Screen Size | 27 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | IPS |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | VG27AQL5A |
| Refresh Rate | 210 Hz |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| BuiltIn Media | DisplayPort cable, L-shaped Screwdriver, Power cord, Quick start guide, VG27AQL5A Gaming monitor |
| Mounting Type | 100 x 100 |
| Response Time | 0.3 Milliseconds |
| Screen Finish | Matte |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Contrast Ratio | 1300:1 |
| Total Usb Ports | 1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Native Resolution | 2560x1440 |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop |
| Display Technology | LCD, LED |
| Additional Features | 0.3ms, Fast IPS, Built-In Speakers, Eye Care, Flicker-Free, QHD (2560 x 1440) 210Hz |
| Warranty Description | 3 years |
| Hardware Connectivity | DisplayPort |
| Connectivity Technology | DisplayPort cable, Power cord |
| Item Dimensions D x W x H | 8.5"D x 24.2"W x 21"H |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Photo Video Editing |
| Display Resolution Maximum | 2560 x 1440 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Picture Quality Enhancement Technology | ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB Sync), AMD FreeSync Premium, VESA AdaptiveSync |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form