Limited Time Sale$479.79 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113881 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $319.86 | Model Number | 209113881 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Always ready for action, the TUF Dash F15 darts with ease between gaming, streaming, and more with Windows 11. Stream and multitask with ease thanks to a 12th Gen Intel® Core™ i5 12450H CPU and blisteringly fast 4800MHz DDR5 RAM. Leverage the full gaming performance of the GeForce RTX™ 3050 Ti GPU with a dedicated MUX Switch.
| UPC | 195553706612 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| Voltage | 20 Volts |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | TUF Dash 15 |
| Model Year | 2023 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Laptop |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 3.56 Kilograms |
| Screen Size | 15.6 Inches |
| Battery Life | 5 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | FX517ZE-RS51 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | Thunderbolt |
| BuiltIn Media | FX517ZE-RS51, Powercord & Adapter, User Guide |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Intel Core i5-12450H |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of Drivers | 4 |
| Webcam Capability | No |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB, Thunderbolt, or Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hardware Interface | Thunderbolt |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 12th Generation |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Optical Storage Device | No Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Biometric Security Feature | Fingerprint Recognition |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| LithiumBattery Energy Content | 76 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.94"L x 0.81"W x 9.88"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form