Limited Time Sale$479.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209113446 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $320.00 | Model Number | 209113446 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS TUF A16 16" Gaming Laptop
| UPC | 195553345163 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | ASUS TUF A16 |
| Resolution | 1920 x 1200 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 9 Pounds |
| Screen Size | 16 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | ASUS TUF A16 |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Laptops |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| CPU Model Number | AMD Ryzen 7 7445HS |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Series | Ryzen 7 |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other USB or wireless accessories |
| Display Technology | LCD |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 19"L x 13"W x 5"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard, Numeric Keypad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form