Limited Time Sale$1,559.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209111273 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $1,039.60 | Model Number | 209111273 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS
| UPC | 195553706964 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | ASUS TUF 15L Gaming Desktop |
| Item Weight | 13.01 Pounds |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Model Number | ASUS TUF 15L Gaming Desktop |
| Video Output | HDMI, DisplayPort |
| BuiltIn Media | RGB Lighting, Speakers |
| Item Dimensions | 20 x 16 x 9.5 inches |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 14 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 7 |
| CPU Model Number | Intel Core i7-13620H |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Core i7 |
| Processor Socket | FCBGA1744 |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 7680 x 4320 |
| Hardware Interface | DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB |
| Memory Clock Speed | 5600 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Mouse |
| Keyboard Description | Standard Wired Keyboard |
| RAM Memory Installed | 64 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| Video Output Interface | HDMI, DisplayPort |
| Connectivity Technology | Bluetooth, DisplayPort, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 4 TB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 3840_x_2160 pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 4 |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form