Limited Time Sale$221.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209082793 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $147.99 | Model Number | 209082793 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The ASUS ROG Strix Z690-E WiFi 6E Gaming motherboard is designed with 18+1 power stages and optimized cooling to cope with the demands of powerful 12th Gen Intel® Core™ processors. Along with the latest Wi-Fi 6E, DDR5 Memory and PCI Express® 5.0 for superfast data transfer, memory and storage performance, ROG Strix Z690-E Gaming WiFi is unmistakably ROG with its futuristic design elements, iridescent ROG logo, monochrome finish and Aura lighting that will give your build a subtle but vibrant look.
| UPC | 195553494632 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| USB 20 | 11 |
| Platform | Windows 11 |
| CPU Model | Core i5 |
| Model Name | ROG STRIX Z690-E GAMING WIFI |
| Item Weight | 6 Pounds |
| Chipset Type | Intel Z690 |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | ROG STRIX Z690-E GAMING WIFI |
| Item Type Name | motherboard |
| Number of Ports | 12 |
| Total Usb Ports | 12 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Total SATA Ports | 6 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Memory Clock Speed | 6400 MHz |
| SPDIF Connector Type | Optical |
| Warranty Description | 3 years |
| Compatible Processors | intel celeron |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x H | 12.2"L x 4.5"W x 14.4"H |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| System Bus Standard Supported | Serial ATA/600 |
| Global Trade Identification Number | 00195553494632 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form