Limited Time Sale$1,481.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209117658 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $987.60 | Model Number | 209117658 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
KEY SPECIFICATIONS: PC Type: Gaming Laptop Computer PC Series: ASUS ROG Strix G18 G814 Processor: AMD 16-core Ryzen 9 9955HX Memory: 32GB DDR5 Storage: 2TB SSD Graphics: NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB Display: 18" 2560x1600 IPS 240Hz (100% DCI-P3) Communications: Wi-Fi6E Keyboard: 4-zone RGB Backlit Audio: Smart Amp, Dolby Atmos, AI Noise-canceling Operating system: Windows 11 Home Webcam: FHD Camera Ports & Slots: 2x USB-A 3.2, 1x Type USB 4, 1x HDMI 2.1 FRL, 1x RJ45 Ethernet Battery: 90Wh Additional Information: Dimensions: 11.57" x 15.71" x 1.21" Approximate Weight: 6.63 pounds
| UPC | 693031354572 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ASUS ROG Strix G18 G814 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 6.6 Pounds |
| Screen Size | 18 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | ASUS ROG Strix G18 G814 |
| Refresh Rate | 240 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Charger Adapter, Laptop |
| HardDrive Size | 2 TB |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 16 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | Ryzen 9 9955HX |
| Operating System | Windows 11 |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Bluetooth support | No |
| Graphics Ram Type | DDR SDRAM |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | External displays via HDMI, wireless devices via Bluetooth/Wi-Fi6E |
| Display Technology | LED |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5070 |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi6E, Bluetooth, USB-A 3.2, USB 4, HDMI 2.1 FRL, Ethernet |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| Hard Disk Rotational Speed | 1.00 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 11.57"L x 15.71"W x 1.21"Th |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form