Limited Time Sale$599.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209115793 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $400.00 | Model Number | 209115793 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Focused firepower streamlines and elevates the core Windows 10 gaming experience in the ROG Strix G17. With up to a powerful AMD Ryzen™ 9 5900HX CPU and GeForce RTX™ 3070 GPU, everything from gaming to multitasking is fast and fluid. Go full-throttle on esports speed with a competition-grade display up to 144Hz/3ms, or immerse in rich detail on a WQHD 165Hz/3ms panel. Adaptive-Sync makes gameplay ultrasmooth, while advanced thermal upgrades help you stay cool under pressure. No matter what your game is, you can achieve your perfect play. For Free Windows 11 upgrade eligible devices, visit ASUS Windows 11 website for more information.
| UPC | 195553128117 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Eclipse Grey |
| Voltage | 20 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ROG Strix G17 |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Color Gamut | 45 |
| Form Factor | Traditional |
| Item Weight | 6 Pounds |
| Screen Size | 17.3 Inches |
| CPU L3 Cache | 16 MB |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | G713QM-ES94 |
| Power Device | 240W AC AdapterOutput: 20V DC, 12A, 240WInput: 100~240C AC 50/60Hz universal |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | G713QM-ES94, Power Adapter & Cord, User Guide, Warranty Card |
| Warranty Type | Limited |
| Audio features | Built-in array microphoneAI mic noise-cancelingDolby Atmos SoftwareSmart Amp Technology |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Item Type Name | Gaming Laptop |
| Audio Recording | Yes |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| CPU Model Number | 5900HX |
| Operating System | Windows 10 Home |
| Processor Series | Ryzen 9 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 6 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Bluetooth, or Wi-Fi connectivity |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | PCI Express x4 |
| LAN Port Bandwidth | 10/100/1000Mbps |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 5th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Graphics Description | GeForce RTX 3060 |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | RGB |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 4.6 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 |
| RAM Memory Slot Total Count | 2 |
| LithiumBattery Energy Content | 48 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 15.55"L x 11.1"W x 1.11"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10, Windows 10 Home |
| Notebook Pointing Device Description | Keyboard and touchpad |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form