Limited Time Sale$125.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209099507 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $84.00 | Model Number | 209099507 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS ROG Strix B650E-I Gaming WiFi Don’t be fooled by its flyweight frame; the ROG Strix B650E-I packs walloping performance! With a jacked VRM and pumped with both DDR and PCIe 5, it’s a perfect partner for Ryzen 9000, 8000, 7000, particularly in stealthy SFF builds.
| UPC | 195553957885 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| USB 20 | 2 |
| Platform | Windows 10 |
| CPU Model | Ryzen 7 |
| Model Name | ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI |
| Item Weight | 1.01 Pounds |
| Chipset Type | AMD B650 |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | ROG STRIX B650E-I GAMING WIFI |
| Number of Ports | 11 |
| Total Usb Ports | 8 |
| Processor Socket | Socket AM5 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| SPDIF Connector Type | Optical |
| Warranty Description | 3 Years |
| Compatible Processors | AMD Ryzen™ 7000 Series |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x H | 7.17"L x 3.62"W x 8.74"H |
| Main Power Connector Type | 8-pin or 4+4 pin EPS12V |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form