Limited Time Sale$359.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209112829 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $239.60 | Model Number | 209112829 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Elevate your gaming experience with the ROG Strix XG32UCG, meticulously crafted for utility and performance. Immerse yourself with Frame Rate Boost, allowing the monitor to easily switch via hotkey to a 1080p 320Hz mode for esports ready performance and lightning-fast 1ms response time. Conquer challenges effortlessly with AI-powered features, and enhance your connectivity options with the inclusion of a versatile Type-C connection, ensuring you stay ahead while enjoying the convenience of modern connectivity.
| UPC | 197105840904 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | BLACK |
| Shape | Flat |
| Brightness | 1199.1 lm |
| Model Name | XG32UCG |
| Resolution | 4K UHD 2160p |
| Color Gamut | 130.0 |
| Item Weight | 21.8 Pounds |
| Pixel Pitch | 0.182 |
| Screen Size | 31.98 Inches |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | XG32UCG |
| Refresh Rate | 160 Hz |
| Adaptive Sync | G-Sync Compatible |
| BuiltIn Media | DisplayPort cable, Power cord & adapter, Quick start guide, Warranty Card, ROG pouch, ROG sticker, XG32UCG |
| Response Time | 0.3 Milliseconds |
| Screen Finish | Matte |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Contrast Ratio | 100,000,000:1 (Dynamic Contrast Ratio), 1,000:1 (Static Contrast Ratio) |
| Total Usb Ports | 1 |
| Has Color Screen | Yes |
| Native Resolution | 3840x2160 |
| Compatible Devices | Desktop, Laptop |
| Display Technology | LCD |
| Total USB 30 Ports | 1 |
| Additional Features | 0.3ms, Fast IPS, 130% sRGB/ DCI-P3 95%, 4K 160Hz/FHD 320Hz, Blue Light Filter, Eye Care, Flicker-Free, G-SYNC Compatible, Tilt, Swivel, Height adjustable, Tripod socket |
| Warranty Description | 3 years |
| Hardware Connectivity | DisplayPort, USB Type C |
| Connectivity Technology | HDMI, DisplayPort, USB, USB Type-C |
| Item Dimensions D x W x H | 9.7"D x 28.2"W x 22.6"H |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Photo Video Editing |
| Display Resolution Maximum | 3840 x 2160 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| EU Spare Part Availability Duration | 3 Years |
| Picture Quality Enhancement Technology | ASUS Fast IPS, ASUS Extreme Low Motion Blur Sync (ELMB SYNC) |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form