Limited Time Sale$112.73 cheaper than the new price!!
| Management number | 209089080 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $75.16 | Model Number | 209089080 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Intel B660 (LGA 1700) mATX motherboard with PCIe 4.0, two M.2 slots, Intel 1Gb Ethernet, Intel Wi-Fi 6 , DP,2 x HDMI , rear USB 3.2 Gen 2, front USB 3.2 Gen 1 Type-C, Aura Sync
| Brand | ASUS |
|---|---|
| USB 20 | 2 |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| Model Name | ASUS Prime B660M-A WiFi D4 |
| Item Weight | 1 Kilograms |
| Chipset Type | Intel B660 |
| Manufacturer | ASUS |
| Model Number | 90MB1AE0-M1EAY0 |
| Number of Ports | 11 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Compatible Devices | Mouse |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| SPDIF Connector Type | Optical |
| Compatible Processors | 12th Gen Intel Processors |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 1 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Global Trade Identification Number | 04711081518105 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form