Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209125164 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209125164 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Say hello to ASUS ExpertBook P5 — a revolutionary leap in AI PC for work. Engineered for the future of productivity, ExpertBook P5 harnesses the power of Intel® Core™ Ultra processors (series 2). This AI powerhouse delivers exceptional efficiency, empowering you to conquer your workloads with ASUS AI applications. Starting at feather-light 2.84 lbs and wrapped in a military-grade durable, premium aluminum chassis, ExpertBook P5 boasts a stunning slim-bezel 2.5K 144 Hz anti-glare display for exceptional clarity and business-grade security and service, making the ExpertBook P5 the ultimate tool for anyone seeking peak performance and seamless work experiences, anywhere.
| UPC | 197105761438 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Misty Grey |
| RAM Type | DDR5 SDRAM |
| Model Name | P5405CSA-DH76 |
| Model Year | 2024 |
| Resolution | 2560 x 1600 |
| Form Factor | Clamshell |
| Item Weight | 0.05 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 8448 MHz |
| Model Number | P5405CSA-DH76 |
| Refresh Rate | 144 |
| Video Output | HDMI, Thunderbolt |
| BuiltIn Media | P5405CSA-DH76, Sleeve, Wireless optical mouse |
| HardDrive Size | 1 TB |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number of Ports | 7 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 4.8 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Intel Core Ultra 7 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Series | Intel Core Ultra 7 |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Touch Screen Type | capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Compatible Devices | Wireless optical mouse, external displays, keyboards, storage devices, printers, and other accessories that use USB, HDMI, Thunderbolt, Bluetooth, or Wi-Fi connections. |
| Display Technology | LCD |
| CPU Model Generation | 7th Gen |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Full-size |
| RAM Memory Installed | 32 GB |
| Warranty Description | 1 year |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| Optical Storage Device | No Drive |
| Connectivity Technology | HDMI, USB, Ethernet, Thunderbolt |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Personal |
| Display Resolution Maximum | 2560x1600 |
| LithiumBattery Energy Content | 63 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.28"L x 0.59"W x 8.79"Th |
| Other Special Features of the Product | Fingerprint Reader |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form