Limited Time Sale$252.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209121575 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $168.00 | Model Number | 209121575 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Overview ASUS Chromebook touchscreen laptop with 14 inch FHD touchscreen shows and movies come to life in true-to-life color and crisp, clear details; ASUS Chromebook plus laptop powered by the new Intel i3 Processor and fast wireless WiFi 6 loads content-rich web pages fast, provides crisp video playback, and enables you to multitask effortlessly by allowing multiple pages to run at the same time; ASUS Chromebook Plus comes with 12 months of the Google One AI Premium plan including Gemini Advanced and Gemini in Gmail, Docs, and more to boost your productivity and creativity. Plus, you get 2 TB of secure cloud storage from Google One; Google Chromebook students with two USB C ports make it easy to charge, stream media or connect with peripherals; HDMI port provides the option to hook the laptop up to an external display; 2025 Chromebook 8gb ram features 9hours long battery life let you get work done quicker and experience your entertainment. Features Operating System: Google Chrome OS Processor: Intel Core 3-N355 Beat i3-1215U Display: 14" FHD resolution IPS TouchScreen with three-sided NanoEdge Graphics: Integrated Intel UHD Graphics Memory: 8GB RAM System Memory Storage: 256GB eMMC storage + 128GB SSD Storage Network & Communication: Wi-Fi 6 + Bluetooth Camera: 1080p Full HD camera with privacy shutter Ports: 2x USB-C; 1x USB Type-A; 1x HDMI; 1x headphone jack Additional Information: Dimension: 12.78 x 8.44 x 0.67 inches; Weight: 3.17 lbs
| UPC | 197105322035 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Gray |
| RAM Type | DDR5 RAM |
| Model Name | ASUS Chromebook Plus |
| Model Year | 2025 |
| Resolution | 1080p |
| Form Factor | Ultra-Portable |
| Item Weight | 3.17 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Model Number | CX3402CBA-DH388-GR |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | battery |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 1 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 1.2 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Video Processor | Intel |
| CPU Model Number | Core 3-N355 |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Core i3 |
| Audio Output Type | Speakers |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Ram Type | DDR5 SDRAM |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Webcam Capability | No |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | Laptop, Desktop, Peripherals, Accessories |
| Display Technology | IPS |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual Stereo Speakers |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Touchscreen with Stylus Support |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| Warranty Description | 1 |
| Wireless Compability | 802.11ax |
| Hard Disk Description | Emmc |
| RAM Memory Technology | LPDDR5 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.9 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
| Specific Uses For Product | Entertainment, Student |
| Display Resolution Maximum | 1920x1080 Pixels |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.84"L x 8.44"W x 0.69"Th |
| Automatic Backup Software Included | Adobe |
| Other Special Features of the Product | Lightweight, Support Stylus |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form