Limited Time Sale$899.40 cheaper than the new price!!
| Management number | 209122715 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $599.60 | Model Number | 209122715 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS Chromebook Detachable CM3 combines mobility, productivity and the versatility of various modes into one incredible device. It features a unique, stylish aesthetic, and its inventive vertical and horizontal stand design enables the best orientation and viewing angles for study, work and entertainment. Just attach the ergonomic full-size keyboard, and ASUS Chromebook Detachable CM3 transforms into a laptop with an ErgoLift design and 1.5 mm key travel for enhancing productivity. When the stand cover and keyboard come off, ASUS Chromebook Detachable CM3 becomes a compact tablet that gets your creativity flowing with a garaged stylus for taking notes or sketching.
| UPC | 192876786192 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Black |
| Voltage | 19.5 Volts |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ROG Strix G17 |
| Model Year | 2020 |
| Resolution | WUXGA |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 1.12 Pounds |
| Screen Size | 10.5 Inches |
| CPU Codename | Comet Lake-H |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 2933 MHz |
| Model Number | G712LWS-WB74 |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 120 |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | Power Adapter & Cord, ROG Strix G17 G712LWS-WB74, User Guide, Warranty Card |
| Warranty Type | International |
| HardDrive Size | 64 GB |
| Item Type Name | Gaming Laptop |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 4 |
| Number of Ports | 5 |
| Processor Brand | MediaTek |
| Processor Count | 6 |
| Processor Speed | 5 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | NVIDIA |
| CPU Model Number | MediaTek 8183 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Core i7 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 8 GB |
| Graphics Ram Type | GDDR6 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | No |
| Compatible Devices | External displays, keyboards, mice, storage devices, printers, and other Bluetooth-enabled accessories |
| Display Technology | FHD |
| Hardware Interface | Bluetooth 5 |
| Memory Clock Speed | 2933 MHz |
| Cellular Technology | WiFi |
| Hard Disk Interface | NVMe |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 10th Gen |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 2070 Max-Q |
| Graphics Description | Dedicated |
| HumanInterface Input | Touchscreen |
| Keyboard Description | Gaming |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 1YR International*/1YR ADP with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard warranty repair |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Optical Storage Device | No Optical Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 5 GHz |
| Connectivity Technology | Bluetooth, Ethernet, HDMI, USB, Wi-Fi |
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Personal |
| Display Resolution Maximum | 1920x1200 pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 12 |
| LithiumBattery Energy Content | 48 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 12.81"L x 13"W x 0.7"Th |
| Automatic Backup Software Included | Windows 10, Windows 10 Home |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Other Special Features of the Product | HD Graphics, Portable |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form