Limited Time Sale$167.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209072601 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $112.00 | Model Number | 209072601 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASUS Chromebook C403 combines big-screen productivity with classroom-ready toughness. Its large 14-inch display and ergonomic keyboard let you get things done in total comfort, and its rugged construction makes it a laptop you can rely on, whether you’re using it for school, or sharing screens with teachers or family. It’s packed with ruggedized features such as the all-round rubber bumper, spill-resistant keyboard and ultratough hinge. With its easy-to-service modular design and long-lasting battery, ASUS Chromebook C403 is the smartest choice for learning!
| UPC | 195553074810 |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Color | Dark Blue |
| Voltage | 15 Volts (DC) |
| RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Model Name | ASUS Chromebook C403 Rugged |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 768p |
| Form Factor | Bumper |
| Is Electric | Yes |
| Item Weight | 3.2 Pounds |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 12 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | ASUS |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Model Number | C403NA-WS42-BL |
| Power Device | AC adapter |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Video Output | HDMI |
| BuiltIn Media | C403NA-WS42-BL, Power cord & adapter, User manual |
| Screen Finish | anti-glare |
| Warranty Type | Limited |
| Control Method | Touch |
| HardDrive Size | 32 GB |
| Audio Recording | No |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Number Of Cells | 3 |
| Number of Ports | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 2 |
| Processor Speed | 2.4 GHz |
| Total Usb Ports | 4 |
| Video Processor | Intel |
| WiFi Generation | 6 or 6E |
| CPU Model Number | Intel Celeron N3350 |
| Has Color Screen | Yes |
| Operating System | Chrome OS |
| Processor Series | Celeron |
| Touchpad Feature | Yes |
| Audio Output Type | Headphones |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Bluetooth support | Yes |
| Graphics Card Ram | 4 GB |
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Webcam Capability | Yes |
| Camera Description | Front |
| Compatible Devices | External Display, Mouse, Keyboard, Storage Device, Printer, Laptop Accessories |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | USB |
| Memory Clock Speed | 4800 MHz |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Speaker Description | Dual Stereo Speakers |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| CPU Model Generation | 14th Generation |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 6000 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| Keyboard Description | Chiclet |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 1YR International*/Eligible for 1YR free Domestic ADP upon registration with 1-way free shipping/2-way FREE shipping for standard hardware warranty repair |
| Wireless Compability | 2.4 GHz Radio Frequency |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Microphone Form Factor | Built-In |
| Optical Storage Device | No Drive |
| CPU Model Speed Maximum | 2.4 GHz |
| Connectivity Technology | USB |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Total Thunderbolt Ports | 2 |
| Specific Uses For Product | Personal, Student |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 Pixels |
| Hard Disk Rotational Speed | 10000 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 2 MB |
| LithiumBattery Energy Content | 42 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 13.5"L x 2.6"W x 10.8"Th |
| Automatic Backup Software Included | Gmail, Google Drive, Google Play, Microsoft Office 365 |
| Supported Monitor Maximum Quantity | 1 |
| Other Special Features of the Product | Anti-glare,Spill,Spill-resistant |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form