Limited Time Sale$239.99 cheaper than the new price!!
| Management number | 209084193 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $160.00 | Model Number | 209084193 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
ASRock Z890 Taichi OCF (OC Formula) is geared toward record-setting overclocking, and is from the same category as the GIGABYTE AORUS Tachyon, and ASUS ROG Maximus Apex. Besides an overpowered CPU VRM and a boatload of features relevant to professional overclockers, this board has a 1-DIMM per channel memory configuration that provides the best memory overclocking headroom. There are quite a few enthusiasts who just want the pesky memory out of the way and focus on CPU overclocking. For this exact niche, ASRock developed a variant of the Z890 Taichi OCF with a DDR5 CAMM2 slot.
| Brand | ASRock |
|---|---|
| Platform | Windows 11 |
| Model Name | Z890 TAICHI LITE |
| Chipset Type | Intel Z890 |
| Manufacturer | ASRock |
| Model Number | Z890 TAICHI LITE |
| Number of Ports | 30 |
| Total Usb Ports | 21 |
| Processor Socket | LGA 1851 |
| Total PCIe Ports | 2 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Memory Clock Speed | 9200 MHz |
| SPDIF Connector Type | Optical |
| Warranty Description | 3 years |
| Compatible Processors | Intel Core Ultra |
| RAM Memory Technology | DDR5 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Number of Ethernet Ports | 2 |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Global Trade Identification Number | 04710483949692 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form