Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209099721 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209099721 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Featuring sturdy components and completely smooth power delivery to the CPU. Plus, it offers unmatched overclocking capabilities and enhanced performance with the lowest temperature for advanced gamers as well. Operating System Microsoft Windows 10 64-bit.
| Brand | ASRock |
|---|---|
| USB 20 | 1 |
| Platform | Windows 10, Windows 11 |
| CPU Model | 5X86 |
| Model Name | B550M-ITX/AC |
| Item Weight | 425 Grams |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Manufacturer | ASRock |
| Model Number | B550M-ITX/AC |
| Number of Ports | 11 |
| Total Usb Ports | 10 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Total PCIe Ports | 1 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| SPDIF Connector Type | Optical |
| Warranty Description | 3 years |
| Compatible Processors | AMD Ryzen 5000/4000/3000 Series |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 2 |
| Graphics Card Interface | AGP |
| Memory Storage Capacity | 64 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 64 GB |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Item Dimensions L x W x H | 5.8"L x 2.5"W x 11"H |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Global Trade Identification Number | 04710483931727 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form