Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209078849 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209078849 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Supports AMD AM4 Socket Ryzen™ 3000, 3000 G-Series, 4000 G-Series, 5000 and 5000 G-Series Desktop Processors* 8 Power Phase Design, Digi Power Supports DDR4 4733+ (OC) 1 x PCIe 4.0 x16, 1 x PCIe 3.0 x16, 1 x PCIe 3.0 x1 Supports AMD CrossFireX™ Graphics Output Options: HDMI, DisplayPort 7.1 CH HD Audio (Realtek ALC887/897 Audio Codec) 4 x SATA3, 1 x Hyper M.2(PCIe Gen4 x4), 1 x M.2(PCIe Gen3 x2 & SATA3) 8 x USB 3.2 Gen1 (4 Front, 4 Rear) 6 x USB 2.0 (4 Front, 2 Rear)
| Brand | ASRock |
|---|---|
| USB 20 | 2 |
| Platform | Windows |
| CPU Model | Ryzen 3 |
| Model Name | B550M PHANTOM GAMING 4 |
| Item Weight | 2.2 Pounds |
| Chipset Type | AMD B550 |
| Manufacturer | ASRock |
| Model Number | B550M PHANTOM GAMING 4 |
| Number of Ports | 22 |
| Total Usb Ports | 10 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| Total PCIe Ports | 3 |
| Total SATA Ports | 4 |
| Compatible Devices | Personal Computer |
| Memory Clock Speed | 2400 MHz |
| SPDIF Connector Type | Optical |
| Warranty Description | 3 years |
| Compatible Processors | AMD 3rd Generation Ryzen |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Slots Available | 4 |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 128 GB |
| Item Dimensions L x W x H | 6.5"L x 1.1"W x 9.7"H |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Global Trade Identification Number | 04710483932755 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form