Limited Time Sale$22.80 cheaper than the new price!!
| Management number | 209533302 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $15.20 | Model Number | 209533302 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
One of the softest woven throws around, the Tanner Collection is sure to have you napping like a baby. Whether being used to curl up on the sofa, or as an attractive accent in your home, the Turner Collection houses many different colors for all homes.
| UPC | 764262528527 |
|---|---|
| Size | 50" x 60" |
| Color | Burnt Orange |
| Theme | Cartoon |
| Pattern | Solid |
| Seasons | All |
| Brand Name | Artistic Weavers |
| Model Name | Tanner |
| Sport Type | Camping |
| Style Name | Traditional |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Weave Type | Chunky Knit |
| Fabric Type | 100% Acrylic |
| Blanket Form | Throw Blanket |
| Manufacturer | Artistic Weavers |
| Model Number | Tanner |
| Material Type | Acrylic |
| Item Type Name | Artistic Weavers Tanner Solid Knit Hand Woven 100% Acrylic Pumpkin 50" x 60" Throw |
| Number of Items | 1 |
| Subject Character | Pumpkin |
| Additional Features | Skin Friendly |
| Included Components | Artistic Weavers Tanner Solid Knit Hand Woven 100% Acrylic Pumpkin 50" x 60" Throw |
| Age Range Description | Adult |
| Item Dimensions L x W | 60"L x 50"W |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Manufacturer Part Number | Tanner |
| Product Care Instructions | Machine Wash |
| Recommended Uses For Product | Napping |
| Manufacturer Warranty Description | 1 Year Limited Warranty |
| Global Trade Identification Number | 00764262528527 |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form