Limited Time Sale$192.16 cheaper than the new price!!
| Management number | 209075009 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $128.10 | Model Number | 209075009 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Product Description Impact resistant performance of US military standards. It complies with the US Military Drop Test Standard MIL-STD810G method, and has passed the drop test from 3 meters so you can protect it from any risk in daily life. ◆Scratch resistant appearance design. Hexagonal pattern covers the surface and resists scratches and fingerprints. Cable storage design. It can be stored by the USB cable for easy transportation of messy cables. Lightweight design Lightweight and portable, easy to carry around. LED indicator included. Equipped with an LED lamp for power supply and data access. USB 3.0 high-speed interface. Uses USB 3.0 to allow for smooth transfer of high-capacity data. ◆Award: Taiwan Excellence Award 2014 This product has been awarded the Taiwan Excellence Award, after inspecting the "Design" and "Quality" from the Economy Department of Taiwan (equivalent to the Japanese Ministry of Economy and Industry). SP original soft "SP Widget" We offer a free soft "SP Widget" with functions such as data backup, file encryption and more. **Download the software to the SP homepage. 3 Year Product Warranty "3 Year Product Warranty". It is domestic support, so you can rest assured **In order to receive product warranty and repair services, please register the product information you purchased on the SP homepage. http://www.silicon-power.com/web/warranty Purchase includes 1 x External Hard Disk / 1 x USB 3.0 Cable Specifications Dimensions: 87.5 x 134 x 18.6 mm Weight: 6.3 - 7.1 oz (181 - 205 g) (depending on capacity). Material: Rubber/Plastic Interface: USB 3.1 Gen1 / USB 3.0, USB 2.0 compatible Support OS: Windows 10/8.1/8/7/Vista/XP, Mac OS 10.5.x, Linux 2.6.x Operating Temperature: 12°F to 122°F (5°C to 55°C). Storage Humidity: -40°C to 70°C Operating voltage: DC5V (power supply via USB) Certification: CE/FCC/BSMI/Green dot/WEEE/RoHS/KCC/RCM Patent: TW Patent: D160484 Warranty: 3 years warranty Set Contains: Protable Hard Drive, Cabel
| Brand | SP Silicon Power |
|---|---|
| Color | Black |
| Model Name | Silicone Power Armor A30 |
| Read Speed | 1 Megabytes Per Second |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | 2.5-inch |
| Item Weight | 181 Grams |
| Media Speed | 100-130 MB/s |
| Manufacturer | シリコンパワー |
| Model Number | SP020TBPHDA30S3K |
| BuiltIn Media | USB Cable |
| HardDrive Size | 2000 GB |
| Number of Items | 1 |
| Installation Type | External Hard Drive |
| Data Transfer Rate | 5120 Megabytes Per Second |
| Enclosure Material | Aluminium Plastic |
| Additional Features | PlayStation 4 Certified to Work |
| Hard Disk Interface | USB 3.0 |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Hard Disk Description | Mechanical Hard Day |
| Hard Disk Form Factor | 2.5 Inches |
| Hardware Connectivity | USB 3.0 |
| Connectivity Technology | USB |
| Digital Storage Capacity | 2000 GB |
| Hard Disk Average Latency | 1 Milliseconds |
| Specific Uses For Product | Power |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Cache Memory Installed Size | 2 |
| Global Trade Identification Number | 04712702635539, 08865760127280 |
| EU Spare Part Availability Duration | 2 Years |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form