Limited Time Sale$60.60 cheaper than the new price!!
| Management number | 209127679 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $40.40 | Model Number | 209127679 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The thinnest iPad ever is also the most capable. It's loaded with advanced technologies, including the Touch ID fingerprint sensor.- This pre-owned product has been professionally inspected, tested and cleaned by Amazon qualified vendors. It is not certified by Apple.- This product is in "Excellent condition". The screen and body show no signs of cosmetic damage visible from 12 inches away.- This product will have a battery that exceeds 80% capacity relative to new.- Accessories may not be original, but will be compatible and fully functional. Product may come in generic box.- This product is eligible for a replacement or refund within 90 days of receipt if it does not work as expected.
| UPC | 603784245263 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | grey |
| Generation | 6th Generation |
| Item Weight | 0.96 Pounds |
| Screen Size | 9.7 Inches |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Number | MGL12LL/A |
| Warranty Type | Limited |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Speed | 1 GHz |
| Total Usb Ports | 1 |
| Operating System | iOS 8 |
| Native Resolution | 2048x1536 |
| Hardware Interface | USB |
| Cellular Technology | 3G |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 2 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11a/b/g/n, 802.11a/b/g/n/ac, 802.11abg |
| Age Range Description | Adult |
| Processor Description | Apple A Series |
| Memory Slots Available | 1 |
| Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Display Resolution Maximum | 2048 x 1536 |
| LithiumBattery Energy Content | 27.3 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 6.67"L x 0.24"W x 9.45"Th |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form