Limited Time Sale$54.00 cheaper than the new price!!
| Management number | 209097921 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $36.00 | Model Number | 209097921 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
The 12-inch Apple MacBook Air runs on an Intel Core i5 processor with 128GB SSD and 4GB memory in a thin, lightweight aluminum unibody design.
| UPC | 843342123354 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Model Name | CRTAPMD711LLARB |
| Resolution | 720p |
| Form Factor | Laptop |
| Item Weight | 1.1 Kilograms |
| Screen Size | 12 Inches |
| Battery Life | 9 Hours |
| Display Type | LCD |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Model Number | CRTAPMD711LLARB |
| HardDrive Size | 128 GB |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Count | 4 |
| Processor Speed | 1.3 GHz |
| Total Usb Ports | 2 |
| Video Processor | Intel |
| Operating System | Mac OS |
| Processor Series | Core i5 |
| Audio Output Type | Headphones |
| Native Resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display Technology | LED |
| Hardware Interface | Bluetooth, Thunderbolt, USB |
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
| Cellular Technology | 4G |
| Hard Disk Interface | PC Card |
| Wireless Technology | Wireless |
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 5000 |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard |
| RAM Memory Installed | 4 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ac |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3, LPDDR3 |
| Connectivity Technology | Bluetooth, USB, Wi-Fi |
| Display Resolution Maximum | 1366x768 |
| Battery Average Life Standby | 9 Hours |
| Front Photo Sensor Resolution | 1 MP |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 7.6"L x 11.8"W x 2"Th |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Other Special Features of the Product | Backlit Keyboard |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form