Limited Time Sale$419.41 cheaper than the new price!!
| Management number | 209127120 | Release Date | 2026/03/29 | List Price | $279.60 | Model Number | 209127120 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Category | |||||||||
Apple MacBook Pro 2021 with Apple M1 Pro chip (14-inch, 16GB RAM, 512GB SSD) - Space Gray (Renewed)
| UPC | 656942586753 |
|---|---|
| Brand | Apple |
| Color | Space Gray |
| Voltage | 240 Volts (AC) |
| RAM Type | DDR DRAM |
| Model Name | MKGP3LL/A |
| Model Year | 2021 |
| Resolution | 1080p |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Form Factor | Laptop |
| Item Length | 13 Inches |
| Item Weight | 1.6 Kilograms |
| Screen Size | 14 Inches |
| Battery Life | 17 Hours |
| Display Type | LED |
| Manufacturer | Apple Computer |
| Model Number | MKGP3LL/A |
| BuiltIn Media | Apple MacBook Pro 14-inch, Original or Generic Power Adapter |
| Warranty Type | Limited |
| HardDrive Size | 512 GB |
| Number of Ports | 4 |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Count | 8 |
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Total Usb Ports | 3 |
| Video Processor | Apple |
| CPU Model Number | Apple M1 Pro |
| Operating System | Mac OS |
| Processor Series | Apple M1 |
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Graphics Card Ram | 14 GB |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Native Resolution | 3024 x 1964 pixels |
| Compatible Devices | AirPods, iPad, iPhone |
| Display Technology | Liquid Retina XDR |
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Hard Disk Interface | Solid State |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Graphics Coprocessor | Apple M1 Pro 14-core GPU |
| Graphics Description | Integrated |
| HumanInterface Input | Keyboard, Touch Pad |
| Keyboard Description | Backlit |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Warranty Description | 90 days limited warranty |
| Wireless Compability | 802.11ax, Bluetooth |
| Hard Disk Description | SSD |
| RAM Memory Technology | DDR3 |
| Optical Storage Device | No optical drive |
| Connectivity Technology | Bluetooth, HDMI, Wi-Fi, Wireless |
| Ram Memory Maximum Size | 16 GB |
| Specific Uses For Product | Business, Gaming, Multimedia |
| Display Resolution Maximum | 3024x1964 Pixels |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Cache Memory Installed Size | 16 GB |
| Battery Average Life Standby | 17 Hours |
| LithiumBattery Energy Content | 99.6 Watt Hours |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 14"L x 12.31"W x 0.61"Th |
| Other Special Features of the Product | Anti Glare Coating |
If you notice any omissions or errors in the product information on this page, please use the correction request form below.
Correction Request Form